surfmag.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, finansach, pracy oraz domie i ogrodzie

Biznes i finanse

Faktoring dla firm z branży transportowej

Faktoring dla firm z branży transportowej

Jeżeli działasz w branży transportowej – jesteś przewoźnikiem, spedytorem lub Twoja firma zajmuje się logistyką – wiesz, że łańcuchy dostaw są skomplikowane i stosunkowo łatwo o przestoje. To samo dotyczy płatności – z pewnością wielu Twoich kontrahentów oczekuje możliwości zapłaty za towar czy usługę z opóźnieniem. Oferując odroczoną płatność z jednej strony sprawiasz, że Twoja firma staje się bardziej konkurencyjna, z drugiej – narażasz się na zatory płatnicze. 

Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwoli Twojej firmie połączyć wysoką konkurencyjność i utrzymywanie długich, atrakcyjnych terminów płatności ze zminimalizowaniem ryzyka. Ten sposób to faktoring dla firm transportowych.

Jak działa faktoring?

Usługa faktoringu daje przedsiębiorcom możliwość sprzedaży faktur – wszystko po to, by szybciej uzyskać dostęp do środków należnych na mocy przeprowadzonej transakcji. W ten sposób możesz spieniężyć faktury i niemal natychmiast otrzymać pieniądze, na których spłatę w zwykłych warunkach oczekiwałbyś kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. 

Istnieją dwa najważniejsze rodzaje faktoringu – stały faktoring online oraz finansowanie pojedynczych faktur. 

Faktoring online jest obliczony na regularne, stałe korzystanie z finansowania i jako taki wymaga podpisania umowy faktoringowej na okres minimum 12 miesięcy. W czasie jej trwania firma otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego w kwocie, o którą wnioskuje przed zawarciem umowy. Jeżeli przedsiębiorstwo otrzyma limit w wysokości 200 000 zł, oznacza to, że może finansować faktury wystawione na zgłoszonych kontrahentów właśnie do tej kwoty. Limit jest odnawialny, a to z kolei daje możliwość finansowania aż do wyczerpania środków. Każda spłata ze strony kontrahenta przywraca limit o spłaconą kwotę. Faktoring daje przedsiębiorcy natychmiastowy dostęp do finansowania. Wystarczy zaimportować plik z fakturą do Strefy Klienta, a pieniądze trafią na konto firmowe.

Finansowanie faktur pozwala sfinansować pojedynczą fakturę bez zawierania umowy – to rozwiązanie dla tych, którzy chcą przetestować usługę faktoringu lub nie prowadzą interesów na tyle regularnie, by mieć potrzebę stałego dostępu do finansowania.

Dlaczego faktoring w transporcie jest tak popularny?

Problemem, z jakim borykają się firmy działające w branży TSL, są właśnie długie terminy płatności i ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych. Faktoring dla transportu niweluje to ryzyko, ponieważ zapewnia firmie dostęp do środków w ramach limitu faktoringowego. 

Wybierając faktoring, dbasz o płynność finansową Twojej firmy. Nawet, jeżeli kontrahenci będą się spóźniać z płatnościami, możesz sprzedać pozostałe faktury. Dzięki temu nigdy nie zaniedbasz wypłacania pracownikom wynagrodzenia na czas, opłacania podatków czy dokonywania niezbędnych napraw. 

Kolejnym istotnym powodem, dla którego nie tylko przewoźnicy, ale i cała branża transportowa, chętnie korzystają z faktoringu, jest jego dostępność. Nie chodzi tylko o to, że cały proces odbywa się online, a Ty nie musisz wychodzić z domu, biura, czy kabiny samochodu, by uzyskać finansowanie. Dużym atutem faktoringu jest możliwość pozyskania finansowania w momencie, gdy uzyskanie kredytu w banku byłoby niemożliwe. Prowadzisz firmę od roku, a bank wymaga dwóch lat stażu? Dla firm faktoringowych to nie problem. Masz inne zobowiązania, które ciągle spłacasz? Faktor sprawdzi przede wszystkim Twoich kontrahentów – jeśli ich sytuacja finansowa jest stabilna, nie musisz się martwić: z dużym prawdopodobieństwem uzyskasz finansowanie.

Wypróbuj faktoring i zapewnij swojej firmie stały dostęp do gotówki!

Udostępnij