surfmag.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, finansach, pracy oraz domie i ogrodzie

Praca

Kiedy przydać może się ocena kompetencji pracownika?

Kiedy przydać może się ocena kompetencji pracownika?

Dokładna ocena kompetencji pracownika jak łatwo się domyślić jest bardzo przydatna przede wszystkim przy poszukiwaniu nowych kandydatów na wybrane stanowisko. Warto wspomnieć również o tym, że ocenie kompetencji można poddać nie tylko nowych pracowników, ale również zatrudnionych pracowników. W ten prosty sposób można upewnić się, czy na wybranych stanowiskach pracują osoby z odpowiednimi umiejętnościami.

Zobacz także: Co jest istotne, decydując się na kupno mieszkania na firmę?

Dlaczego warto?

Dzięki regularnej ocenie kompetencji można na bieżąco monitorować rzeczywiste postępy zatrudnionych pracowników. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zwiększyć efektywność pracowników i jednocześnie zwiększyć zyski w firmie. W pierwszej kolejności należy oczywiście dokładnie określić kompetencje, które wymagane są na danym stanowisku pracy. Pamiętać należy również o tym, że w wielu branżach ogromną rolę odgrywają nie tylko kompetencje główne, ale również dodatkowe.

Jakie są najskuteczniejsze metody oceniania kompetencji pracowników?

W dzisiejszych czasach większość firm korzysta z dobrodziejstwa wieloczynnikowej metody pomiaru kompetencji AC/DC. Co prawda jest to najbardziej zaawansowana metoda, ale pamiętać należy o tym, że jest to również najpełniej dokumentująca metoda, która wymaga sporo pracy. Metoda AC/DC z praktycznego punktu widzenia do dwie zupełnie różne procedury, które łączy jedynie wspólny mianownik. Metoda AC stosowana jest głównie przy naborze nowych pracowników. Można ją wykorzystać również przy wybieraniu pracowników do konkretnego projektu albo do nowej grupy. Jeżeli chodzi o procedurę DC to jest ona z kolei używana przy dokonywaniu szczegółowej oceny zatrudnionych pracowników. To właśnie dzięki tej metodzie można sprawdzić rozwój pracowników i nabytych przez nich nowych umiejętności. Największymi atutami metody AC/DC jest oczywiście możliwość dokonania bardzo szczegółowej obserwacji jeżeli chodzi o odniesienie się do kompetencji kandydatów na poszczególne stanowisko. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zadbać o to, aby analiza odbyła się przez zewnętrznych analityków, dzięki czemu będzie można liczyć na rzetelny raport.

Co jest istotne, decydując się na kupno mieszkania na firmę?

Przeprowadzanie testów w firmie

Ocena kompetencji pracownika może odbyć się również poprzez testy. Największą zaletą testów jest to, że bardzo szybko można sprawdzić wiedzę i umiejętności pracowników. Do największych zalet można zaliczyć również dość niską czasochłonność oraz stosunkowo niewielkie koszty. Przeprowadzenie testów w firmie nie jest skomplikowanym zadaniem. Firmy stosują nie tylko testy merytoryczne (wiedzowe), ale również testy predyspozycji. Te pierwsze pozwalają sprawdzić wiedzę poszczególnych kandydatów w wybranej dziedzinie. Jeżeli chodzi o testy predyspozycji to ujawniają one rzeczywisty stan kompetencji danej osoby. Nie można zapominać także o testach językowych, które umożliwiają sprawdzenie poziomu znajomości wybranego języka obcego. Każdy przedsiębiorca, który poważnie podchodzi do prowadzonej działalności gospodarczej powinien systematycznie dokonywać oceny kompetencji pracowników. Tylko w ten sposób będzie można sprawdzić rzeczywistą wartość kadry.

Mooka

Udostępnij