About Us

Refulacja 2019

  • 07 czerwca, 2019

Co jakiś czas na różnych forach powraca temat budowy sztucznej, podwodnej rafy. Wiele osób jest zainteresowanych powstaniem tego typu konstrukcji, jednakże w naszych warunkach, nie miały by one za bardzo szansy na przetrwanie. Podobne konstrukcje powstawały już w różnych częściach naszego globu, jednakże w większości przypadków były niszczone przez ocean. U nas również znajdziemy mnóstwo przykładów, gdzie człowiek próbował ingerować w pas nadbrzeżny, często inwestując w jego umocnienie, spore środki finansowe. Natura i tak robiła swoje i niszczyła umocnienia. Dzięki takim cudownym pomysłom straciliśmy jeden z kultowych spotów w Łebie.

Co jakiś czas Urząd Morski przeprowadza refulacje, czyli w najprostszych słowach, zasila plaże piaskiem z dna morza.
Prace te mają na celu poszerzanie oraz ochronę plaży, terenów brzegowych, wysp, portów i torów podejściowych itp. Polegają na przetransportowaniu (przepompowaniu) m.in. z pogłębiarki rurami lub szalandą piasku z dna morza na plażę i rozgarnięciu go przez maszyny budowlane.

@Wojciech Radwański @RA2NSKI

Często dzięki tego typu zabiegom nasze ulubione breaki, zmieniają kształt lub dostają drugie życie. Najlepszym tego przykładem jest spot na główkach portu we Władysławowie. Podobnie było też ze spotem w Chałupach, który kilka lat temu oprócz refulacji piasku, otrzymał nowe falochrony, które pięknie poukładały podwodne „sand banki”.

@Krzysztof Jędrzejak @balticsurfscapes

W tym roku Urząd Morski zaplanował szereg prac, polegających na budowie plaż poprzez refulację. Do refulacji przewidziane są plaże w Gdańsku Jelitkowie, Jastrzębiej Górze, Ostrowie, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie i na Westerplatte. Wszystko to jest związane z projektem modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku.

@Krzysztof Jędrzejak @balticsurfscapes

Dzięki tym wszystkim zabiegom jest szansa, że kilka klasycznych beach breaków naszego wybrzeża znowu dostarczy nam soczystą dawkę szybkich, mocnych fal.