About Us

Jak zostać instruktorem surfingu ISA / Coach Level 1

  • 07 maja, 2015

International Surfing Association – Międzynarodowe Stowarzyszenie Surfingu (ISA) stanowi autorytet dla świata surfingu, bodysurfingu, wakesurfing i wszystkich innych dyscyplin związanych z falami. Członkostwo ISA obejmuje krajowe federacje w 86 krajach na pięciu kontynentach. Siedzibę ma w La Jolla w Kalifornii, a jej przewodniczy to Fernando Aguerre (Argentyna).

Do rzeczy … kurs ISA coach level 1 to pewnego rodzaju wyznacznik dla osób, które traktują surfing nie tylko jako sport czy wakacyjne wyzwanie, ale jako pracę i sposób na życie. ISA definiuje czy rozumiesz surfing i jesteś w stanie przekazać tę wiedzę dalej w sposób godny i reprezentatywny. Uczy czym jest „surfing etiquette”, jak szanować ocean, lokalne zasady oraz środowisko.

8 osób, uczestników kursu – gość z San Diego mieszkający na Hawajach, Portugalczyk z Peniche, 18 letni Tom ( young gun – agressive surfer ), 2 Holenderki, oldschoolowy lokales i ja. Dwa dni spędzone na analizie każdego z wątków, jakie mogą spotkać przyszłego coacha to wiedza nie tylko bardzo cenna pod kątem teoretycznym ale również behawioralnym. Explanation, demonstration, participation. Feedback to jedno z wielu kluczowych zagadnień, dzięki którym nauka surfingu to obustronna przyjemność. Dla osób, które mają kontakt z deską po raz pierwszy, emocje wynikające ze złapanej fali są tak ogromne jak dla Slatera „odjeżdżającego” 10-cio punktową overhead standing barrel …. tym bardziej dla coacha.

10592835_1052438711437635_7386522222246625885_n

Kurs ISA coach level 1 to konfrontacja doświadczenia w przekazywaniu informacji do grupy ludzi z dbałością o detale … co najważniejsze zagadnienia praktyczne oceniane są przez grupę przyszłych instruktorów oraz, tak jak było w moim przypadku, przez 6-cio krotną mistrzynię Holandii / Surfing Longboard Championship.

Wiedza teoretyczna zakończona jest egzaminem sprawdzającym zastosowanie omawianych zagadnień w konkretnych sytuacjach występujących w trakcie nauczania.

Czas najwyższy na sprawdzenie umiejętności pływania. W praktyce 45 minut, podczas których kandydat na przyszłego coacha ma do wykonania kilka zadań: wypłynięcie na break wykorzystując techniki turtle oraz duck dive (w zależności od deski), złapanie fali frontside, backside oraz na każdej z nich top i bottom turn. Do decyzji surfera pozostaje kwestia wyboru deski. Można pływać na desce typu shortboard, longboard, malibu, fish czy softboard – nie ma złych fal, są tylko źle dobrane deski.

Dominik Gralak – surfer, coach – ISA Level 1 (International Surfing Association) Instruktor surfingu PSS (Polskie Stowarzyszenie Surfingu), surf designer

www.facebook.com/PuraVidaEstilo / Pura Vida

11059580_1052438604770979_549962242261424748_n